מתלבושות לחינה ועד מאכלים מסורתיים: איך מארגנים אירוע חינה טבעוני?

אם החתונה שלכם הולכת ומתקרבת, כנראה שאתם כבר שקועים בשיא ההכנות. עם כל הלחץ סביב ארגון חתונה, זוגות רבים בוחרים לקיים בנוסף גם אירוע חינה, כפי שמקובל בארצות צפון אפריקה, הודו ותימן. מסורת זו אומצה גם אצל יהודי עדות המזרח, כאשר הטקס נראה מעט שונה מעדה לעדה. אך האם ניתן לקיים אירוע חינה טבעוני לחלוטין? ואם כן – כיצד עושים את זה? על כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

לפני הכול – מה זה טקס חינה?

חינה היא טקס הנהוג בקרב עמים שונים באזור המזרח התיכון, הודו וצפן אפריקה, שמסמל את המעבר מחיי הרווקות לחיי הזוגיות. במהלך הטקס מורחים את החינה, אשר מכינים מעלי צמח בשם "הכופר הלבן", בצורה עגולה בפנים כפות הידיים של החתן והכלה. על פי המסורת, מריחת החינה על כפות הידיים היא סגולה לשפע ולמזל טוב. את החינה עורכים לפני החתונה, לרוב עם סיום הטבילה במקווה.

מה לובשים בחינה?

אחד המאפיינים הבולטים של טקס החינה הוא הבגדים המפוארים. הכלה נוהגת ללבוש בטקס בגדים מפוארים המשובצים בזהב, כמו גם שאר חברותיה ובני משפחתה. בחינה המרוקאית, נשים בדרך כלל לובשות קפטאן מרוקאי מסורתי מבדים מבריקים, אשר מעוטרים ברקמות מוזהבות ובתכשיטים עשירים. הגברים, שלובשים קפטאן גם הם, חובשים לראשיהם "תרבוש" – כובע טורקי בצבע אדום. פרטים נוספים על תלבושות לחינה והשכרתן תוכלו למצוא באתר "מלכה חינה".

מה אוכלים בחינה?

בשונה מקייטרינג לחתונה, בחינה נהוג להגיש מאכלים מסורתיים בהתאם לעדה שאליה משתייכים הזוג. למשל, אם מקיימים חינה מרוקאית, נהוג להגיש מאכלים מרוקאיים, ואם מקיימים חינה תימנית, נהוג להגיש מאכלים תימניים. בחינה בדרך כלל יהיו הרבה עוגות, עוגיות ושלל מתוקים כברכה לחיים מתוקים לזוג המאושר.

איך אפשר לערוך אירוע חינה טבעוני?

אם אתם טבעוניים ורוצים לערוך אירוע חינה כהלכתו בלי לוותר על המסורת, כל מה שתצטרכו זה למצוא דרך לטבען את האוכל שאתם מתכוונים להגיש באירוע. הינה כמה טיפים:

  • ערכו רשימה של סוגי המאכלים המסורתיים שאתם מעוניינים להגיש בחינה שלכם – קוסקוס, דגים מרוקאיים חריפים, מופלטות וכדומה. מתוך הרשימה שכתבתם, בוודאי תגלו שיש כמה מאכלים שהם טבעוניים ממילא (כמו למשל מופלטות וספינג'). באשר לכל המאכלים שאינם טבעוניים, חשבו כיצד ניתן לטבען אותם. בקוסקוס למשל אפשר לוותר על הגשת העוף ולהגיש קוסקוס על בסיס מרק ירקות, ובתבשיל הדגים אפשר להחליף את הדג בנתחי טופו ולהוסיף לתבשיל אצות לטעם "דגי".
  • התייעצו עם שף – אם אתם מרגישים אבודים, או שקולינריה זה לא הצד החזק שלכם, תמיד תוכלו להיעזר באיש מקצוע. שכרו את שירותיו של שף המתמחה באוכל טבעוני ובדקו עמו כיצד ניתן להגיש את המאכלים המסורתיים שאתם רוצים שיהיו בחינה שלכם כאשר הם נטולים מוצרים מן החי. אתם יכולים לשכור שף חיצוני או לשוחח עם השף שאחראי על הקייטרינג באירוע. אנחנו בטוחים שהוא יעניק לכם כמה תובנות נפלאות.
  • אפשר גם לצאת מתבניות המסורת – כבודה של המסורת במקומה מונח, אבל חשוב שתזכרו כי אתם לא חייבים להגיש רק אוכל מסורתי. עולם הטבעונות מציע שפע של אוכל טעים מהטבע, ואתם יכולים לשלב אותו גם לצד המנות המסורתיות שאתם ובני משפחתכם רגילים לאכול באירועי חינה.
  • תמכו בספקים טבעוניים – דרך נפלאה נוספת לתמוך בטבעונות בקיום האירוע שלכם, היא לתמוך בספקים טבעוניים באירוע שלכם. תוכלו למשל לבחור לשכור דיג'יי טבעוני, שף טבעוני, צלם טבעוני וכו'. כך תוכלו לתמוך בפרנסתם של אנשים בעלי ערכים זהים לשלכם, וזה מבורך.

לסיכום,

טקס חינה הוא אירוע מרגש ואנחנו בטוחים שתצליחו להרים אירוע של פעם בחיים, עם תלבושות יפיפיות ועם אוכל טבעוני טעים. שיהיה במזל!

מאמרים נוספים

לחיות טבעוני

נגישות