האם אורח חיים טבעוני יכול לעזור בהתמודדות עם חיידק ההילקובקטר

חיידק ההילקובקטר הוא חיידק נפוץ מאוד המתיישב ברובד של רירית הקיבה, ועל כן הוא משפיע באופן דרמטי על איכות החיים של מבוגרים, בשל היותו גורם סיכון משמעותי לסרטן הקיבה, בעיות בקיבה ובעיכול וכן כאבי בטן. יחד עם זאת, חשוב לציין כי חוקרים בעלי שם עולמי בדקו האם החיידק גורם גם לשלשולים אולם נמצא כי מאובחנים עם החיידק סובלים פחות מזיהום נגיפי שמחולל שלשול, ועל כן למרות היותו חיידק שפוגע במערכת העיכול הוא גם בעל תפקיד משמעותי בכל הקשור להגנה מפני שלשולים. מאחר וע"פ הערכות כ 60% מהמבוגרים יידבקו בחיידק, חשוב לדעת כי לתזונה יש תפקיד משמעותי בכל הקשור בהתמודדות עם החיידק מאחר ותזונה לקויה תוביל לשגשוג שלו בקיבה. אם גם אתם שואלים את עצמכם האם אורח חיים טבעוני יכול לסייע בהתמודדות, התשובה היא בהחלט כן. זה הזמן להסביר כי בניגוד לחיידקים אחרים, חיידק ההילקובקטר יכול לשרוד גם בסביבה של חומציות גבוהה, ועל כן הטמעה של אורח חיים טבעוני מבחינת התזונה הוא אלמנט שאותו צריך לקחת בחשבון, מתוך מטרה להפחית את התסמינים הנלווים לחיידק עקשן.

 

 

אורח חיים טבעוני – כיצד הוא יכול לסייע בהתמודדות עם החיידק?

זה לא סוד שבשנים האחרונות הציבור כאן בישראל ובדומה לעולם מגלה התעניינות בעולם הטבעוני, לא מעט בזכות ההשפעות החיוביות של מזון טרי ואיכותי על הגוף – בייחוד כאשר נמצא כי לתזונה יש השפעה דרמטית על היכולת של חיידק ההילקובקטר לשגשג ברירית הקיבה. מאחר ואין טיפול שיכול להעלים את החיידק לחלוטין, גסטרולוגים ממליצים לבצע שינויים תזונתיים המייצגים כהלכה את אורח החיים הטבעוני. כיצד זה מגיע לידי ביטוי? ובכן, הפחתה של מזון תעשייתי כמו גם עתיר בשומן יכול לחולל שינוי דרמטי הן בתחושה אבל גם ביכולת להפחית את התסמינים שיוצר החיידק, כמו למשל כאבי בטן חזקים. סוגי מזון שטובים להתמודדות עם החיידק כוללים בין היתר מזונות עשירים באומגה 3, דגנים מלאים וכן מאכלים דלי שומן כמו למשל בשר סינטה או גבינה עד 5%. מדובר במזונות שהפכו לחלק בלתי נפרד מהתזונה הטבעונית המבוססת על רכיבים צמחיים. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי לתזונה טבעונית יש השפעה על הבריאות, מאחר ואצל חלק מהטבעונים נמצאו חוסרים תזונתיים שמקורם בבשר. על מנת להתגבר על החוסרים הללו וליצור מערך תמיכה לטובת התמודדות עם החיידק יכול להתבצע גם באמצעות נטילה של תוספי תזונה ייעודים.

תוספי תזונה – חלק בלתי נפרד מיצירה של תפריט תזונה מאוזן

רכישה של תוספי תזונה מהווה דרך מצוינת ליצור מערך תמיכה וחיזוק של הגוף ובפרט הקיבה. כיום ניתן לרכוש דרך חברות מקצועיות תוספי תזונה איכותיים שנמצאו כבעלי השפעה מיטבית על הגוף, בייחוד בשל הריכוז הגבוה של מינרלים, סידן וכן חומצות אמינו אשר יכולות לסייע לטובת התמודדות עם החיידק וכן יצירה של אורח חיים בריא. לפני שאתם ממהרים לרכוש תוספים ולבצע שינויים בהרכב התזונתי, חשוב לקבוע תור אצל הרופא המטפל ולהתייעץ איתו כמו גם עם תזונאית המתמחה בטיפול במבוגרים אשר אובחנו עם החיידק. בכך, תוכלו ליצור תמהיל תזונה שיוביל לא רק ליצירה של אורח חיים בריא ומאוזן אלא גם להתמודדות טובה יותר עם חיידק עקשן שמשגשג בקיבה וגורם לכאבי בטן אך גם למצבים קיצוניים יותר, כמו סרטן הקיבה.

 

לסיכום

לתזונה יש תפקיד משמעותי בכל הקשור לשגשוג של החיידק ברירית הקיבה. על מנת להתמודד עם התסמינים ולהפחית את הסיכוי להיווצרות של כאבי בטן קשים וכן כאבים, רצוי להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי נטילה של תוספי תזונה לצד קביעת פגישה עם תזונאית לטובת יצירה של תפריט תזונתי מותאם אישית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

לחיות טבעוני

נגישות