ספורט טבעוני: מזונות טבעוניים עשירים בחלבון

אנשים העוסקים בספורט צריכים לשמור כול הזמן על איזון בין שגרת ספורט ומאמץ גופני לבין תזונה בריאה ונכונה אשר תפתח אותם ולא תפגע בהם. למרות החששות והספקות, ניתן לשמור על תזונה נכונה ובריאה, גם לאנשים אשר עושים ספורט, טבעונית לגמרי. ישנם מאכלים רבים אשר כלל לא מגיעים מהחי ואינם פוגעים בו, ועדיין מספקים את הדברים הנדרשים לפני ואחרי האימון. ספורט טבעוני – בכלל לא מה שחשבתם, המשיכו לקרוא.

אבקות חלבון ותוספי תזונה

כול ספורטאי מקצועי יודע כי כדאי מאוד לכלול בתזונה אבקות חלבון ותוספי תזונה אשר משלימים את התזונה ומסייעים לשמירה על הבריאות ועל היכולות הגופניות. אך חשוב לא פחות להכיר כי קיימות אבקות חלבון טבעוניות מהצומח אשר לא מיוצרות כלל מהחי ועדיין מספקות את השלמת התזונה הנדרשת לספורטאים ואנשים העוסקים בספורט באופן מאומץ.

חלבון ופחמימות – לא רק מהחי

אין ספק שנדמה כי רוב המאכלים אשר עשירים בחלבון אינם טבעוניים בשל כך שאנשים לרוב מקשרים חלבון לבשר וחלב אשר טבעונים לא אוכלים כלל. אך חשוב לדעת כי התזונה כלל לא מסתיימת בכך ואילו ישנם מזונות רבים טבעוניים לגמרי אשר לאור העובדה כי הם עשירים בחלבון, נחשבים כתזונה איכותית לאנשים שעושים ספורט וזקוקים לחלבון על מנת לשמור על מסת השריר ועל החוזק והכוח של הגוף.

 

 

עדשים וקטניות

כאמור, ישנם מזונות נוספים שאינם מגיעים מהחי אך כן מכילים הרבה חלבון ועל כן, תורמים לבריאות ולעשיית הספורט של אנשים אשר אוכלים טבעוני, אך גם עושים הרבה ספורט. על עיקרון זה, ניתן לשלב מאכלים רבים אשר מתבססים על מקורות מזון אלו, ואפילו יכולים להיות מאוד טעימים. שלבו אותם לפני ואחרי האימון על מנת לשמור על רמת חלבון גבוהה בגוף הנדרשת לאנשים שעושים ספורט.

חביתת חומוס או עדשים

תחליף עיקרי ומאוד טעים לחביתה הרגילה העשויה מביצה מהחי היא חביתת החומוס או חביתת העדשים. ניתן להכין חביתה מקמח חומוס או מקמח עדשים. שקלו אפילו להוסיף דברים שאתם אוהבים כמו גבינה טבעונית, עגבנייה, עשבי תיבול או בצל וצרו לכם חביתה טעימה ובריאה.

מרק עדשים

שימוש נוסף בעדשים אשר ידועות כמקור חלבון איכותי לטבעונים ולאוכלי מוצרים מהחי כאחד, הוא מרק העדשים. תוכלו לבחור להוסיף מה שתרצו כדוגמת בטטה, גזר וירקות נוספים אשר ייצרו לכם מרק חמים וטעים שיספק לכם את החלבון שאתם צריכים.

טופו

מקור חלבון מרכזי נוסף בתזונה של טבעונים הוא כמובן הטופו. בדומה לעדשים, ניתן ליצור מהטופו כול מיני מאכלים טעימים ומיוחדים וביניהם, סטייק טופו, שניצל טופו ואפילו חביתת טופו. כול אלו מאכלים טעימים ועשירים בחלבון להשלמת התזונה שלכם.

ירקות ופירות

לא צריך להיות טבעוני על מנת לבסס את התזונה על ירקות ופירות, מדובר במזונות מאוד בריאים ובעלי תוספים חיוניים וחשובים. שילוב ירקות ופירות בתפריט הוא בגדר חובה לכול אחד ואחת ובייחוד לאנשים העוסקים בספורט וזקוקים למקורות עשירים ובריאים לשמירה על הכוחות והבריאות של מי שצורך אותם ועוסק בספורט. חשוב מאוד לשלב את כול סוגי הפירות והירקות, בכול הצבעים כדי להשלים את התזונה בצורה בריאה ואיכותית.

לסיכום

אנשים שעוסקים בספורט כלל לא חייבים לאכול רק מוצרים מהחי על מנת לקבל את כול מה שהם צריכים לתזונה שלהם ולשמירה על אורח חיים בריא וספורטיבי. ישנם הרבה מזונות העשירים בחלבון ובדברים חיוניים אחרים שאינם מגיעים כלל מהחי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

לחיות טבעוני

נגישות