שבת חתן על טהרת הטבעונות – איך עושים את זה?

טבעונות היא דרך חיים מדהימה, אשר כל מהותה הוא לא לפגוע ביצורים חיים באשר הם, אם זה באמצעות אכילת אוכל טבעוני, רכישת בגדים טבעוניים וצריכת קוסמטיקה טבעונית, כזאת שלא נוסתה על בעלי חיים. יחד עם זאת, כאשר אנחנו מארגנים אירועים לתפוצה רחבה יחסית, כמו שבת חתן למשל, זה לא פשוט לארגן אירוע המבוסס על טבעונות – גם כי רוב האנשים הם לא טבעונים לצערנו, וגם כי די קשה למצוא קייטרינג טבעוני. אז איך מארגנים שבת חתן על טהרת הטבעונות צעד אחר צעד? כל הפרטים במאמר הבא.

לפני הכל – מהי 'שבת חתן'?

שבת חתן היא מנהג יהודי, אותו נהוג לחגוג אחרי טקס החתונה או לפניו – תלוי לאיזו עדה אתם משתייכים – אם אתם בני עדות המזרח, תחגגו את שבת החתן לאחר החתונה, אך אם אתם בני עדות אשכנז חגיגות השבת יערכו לפני החתונה. מקורו של מנהג שבת חתן נמצא בדברי "הלבוש", שהזכיר את המנהג העלייה לתורה של החתן בשבת שלפני החתונה, בנוסף מנהג זה הוזכר בקצרה ב'מגן אברהם'.

מהם המנהגים העיקריים בשבת חתן?

  • עלייה לתורה – המנהג החשוב ביותר במסגרת 'שבת חתן' הוא העלייה לתורה, והוא למעשה מחויב לעלות לתורה בשבת זאת.
  • קידוש – במסגרת שבת החתן נהוג לעשות קידוש שמח וחגיגי ולהזמין אליו את כל בני העיר – או במילים אחרות אנשים רבים, מנהג זה הוזכר כבר בדברי הרשב"א.
  • זמירות – במהלך שבת החתן נהוג לזמר ולשיר לחתן לאחר העלייה לתורה או לאחר סיום קריאת ההפטרה והברכות. כמו כן, בקהילות החסידיות נהוג לשיר לחתן גם בדרכו לבית הכנסת.
  • זריקת מיני מגדים – מנהג נוסף הוא זריקת 'מיני מגדים' לאחר העלייה של החתן לתורה. הכוונה של 'מיני מגדים' היא קליות ואגוזים, אך נהוג גם לזרוק דברי מתיקה כמו סוכריות למשל.

 

 

תכנון שבת חתן טבעונית שלב אחר שלב

אולמות ומלונות לשבת חתן

בין אם מדובר ב'שבת חתן' טבעונית, או שבת חתן רגילה הלוקיישן הוא כמובן חשוב מאוד! בחרו אותו לפי מספר המוזמנים כמובן. יש לא מעט מקומות מומלצים בהם תוכלו לערוך את שבת החתן. תוכלו לחגוג את שבת החתן בבית הכנסת, במלונות לשבת חתן, באולם אירועים, או בבית במקרים של אירועים קטנים יותר. בעניין הטבעונות הלוקיישן לא כל-כך משנה, כי כמובן שהעיקר בשבת חתן טבעוני הוא האוכל, והוא הדבר הבא שנדבר עליו כמובן.

בחרו את האוכל

מי שחושב שאוכל טבעוני לא יכול להיות טעים טועה טעות מרה. יש כל-כך הרבה מאכלים טבעונים הדומים ל'מקור', אשר ממש כיף להתענג עליהם, כמו למשל המבורגר טבעוני, תבשיל חצילים, בולונז טבעוני, פיצה טבעונית ועוד. את האוכל תוכלו להזמין במסגרת קייטרינג טבעוני, או להזמין ממסעדה טבעונית או שאפילו תוכלו להכין את האוכל בעצמכם, או להיעזר בחברים – תלוי מה כשרון הבישול שלכם. כמו כן, יש טבעונים המעדיפים לתת אופציות קולינריות נוספות לאנשים לא טבעונים – כמובן שזה לא חייב להיות בשר, אלא אוכל מעודן יותר באופן יחסי, לכיוון הצמחוני.

הזמינו את האנשים

אז לאחר שהחלטתם על מיקום, ועל האוכל שתרצו להגיש – הגיע הזמן להתחיל להזמין את האנשים. עבור רובנו שבת חתן הוא אירוע מצומצם יחסית, שהוא הזדמנות להכיר בין המשפחות והחברים של הצדדים באופן יותר אינטימי ושקט, כי בחתונה למשל אין ממש את האפשרות הזאת. ומנגד, יש זוגות אשר מעדיפים לחגוג את שבת החתן עם הרבה יותר מוזמנים – ברוב המקרים הם מתחילים את החגיגות בבית הכנסת עם עלייתו לתורה של החתן, ולאחר מכן הם עוברים לחגיגות גדולות יותר באולם, בבית מלון, במסעדה או בכל מקום אחר שתעדיפו.

בשורה התחתונה,

ארגון שבת חתן טבעונית לא אמורה להיות קשה במיוחד – כל מה שאתם צריכים זה לארגן ארוחה טבעונית לתפארת!

מאמרים נוספים

לחיות טבעוני

נגישות