בעלי עסק בתחום המזון הטבעוני והגעתם למצב של אובדן כושר עבודה? יש מה לעשות

בעולם הטבעונות ידוע שיש להשקיע מאמצים כדי לכבד את העקרונות שבהם מאמינים, ובעולם הטבעונות מתמודדים מדי יום מול שלל פיתויים. עם זאת, יש לשים לב שגם בתחום הפיננסי יש להשקיע ולהתמודד עם פיתויים, ופה אנחנו מדברים על אובדן כושר עבודה. מאוד קל להתפתות להישאב לשגרה, כך שלא עוצרים לבדוק אם יש ברקע ביטוח רלוונטי. מכאן שאם גם אתם בימים אלו מתמודדים עם פגיעה בכושר העבודה, טוב לדעת שמגיעה לכם תמיכה. ממי, כמה ובאלו תנאים? ניגשנו לעשות סדר!

מהו אובדן כושר עבודה?

אם נתחיל מהבסיס, נציין שאובדן כושר עבודה נוגע למצב בריאותי או תאונה שמונעים להמשיך לעבוד באופן מלא, או בהיקף הקבוע. מצב שכזה עשוי להיגרם בשל מחלה או תאונה. חשוב להבין שאובדן כושר עבודה הוא מצב שיכול לקרות לכל אחד – אין זה כלל משנה אם עובדים במשרד, או אם עובדים בעבודה פיזית שמשלבת אלמנטים מסוכנים. מעבר לכך, ייתכן שמדובר בתאונה שקרתה בדרך הביתה מיום העבודה, ואף במחלה שאינה נוגעת למקום העבודה. מכאן שגם אם סקפטים, תמיד מומלץ לבחון מול גוף מקצועי האם מגיעה תמיכה כלכלית.

את מי תובעים ולאלו סכומים הגיוני לצפות?

במצב של אובדן כושר עבודה שני גופים עשויים להיכנס לפעולה: המוסד לביטוח לאומי, או חברת הביטוח שקיימת ברקע (בזכות קרן הפנסיה, או בזכות ביטוח המנהלים). באשר לסכום, יש לעבור ועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי, כך שאם נקבעים מעל 50%, זכאים לקבל קצבה, וככול שהאחוזים יותר גבוהים, כך גם הקצבה. באלו סכומים מדובר? חשוב להישאר מעודכנים, וזאת כי הקצבה החודשית משתנה בהתאם לאופי פנסיה והיא מושפעת מהמסלול ביטוחי. עם זאת, כן ניתן לומר שאבדן כושר עבודה מלא מזכה ב75% מסך ההכנסה, ואם מדובר בקרן פנסיה ותיקה, הרי שאז התחשיב מעט שונה. במקרה זה מכפילים את שיעור הנכות בשיעור קצבת הזקנה שהיה ניתן לצבור ובשכר הקובע.

 

 

חשיבותו של ליווי מקצועי

מעבר לנאמר, רצוי לדעת שקיימים משתנים נוספים, כגון ילדים. מכאן שאם עומדים לדרוש סיוע בגין אובדן כושר עבודה, מוטב להבין מהן הזכויות ואף כיצד ניתן להגדיל את אחוזי הנכות. מכאן שמומלץ לקבל ייעוץ מקצועי. ייעוץ מקצועי ינחה אלו מסמכים להביא לוועדה וכיצד מוטב להתנהל לקראתה ותוך כדי. במקביל, ליווי מקצועי עשוי להמליץ לשלב רופא מומחה מטעמכם ואף עשוי ללוות פיזית, עובדה שעשויה להרגיע ובו זמנית לסייע.

לצדכם אך לא בהכרח לטובתכם

ראוי להבהיר שרבים טועים לחשוב שאם ביטוח לאומי נמצא בתמונה ניתן להיות רגועים, וזאת כיוון שמדובר בגוף ממשלתי שמבקש לסייע. עם זאת, יש לקחת בחשבון שגם ביטוח לאומי אינו ממהר לקבוע קצבאות, ואף גם ביטוח לאומי עשוי לטעות. מכאן שאם דחו לכם את התביעה (אם ביטוח לאומי ואם חברת הביטוח) אין זה סוף פסוק, במיוחד אם נעזרים בעו"ד שבקיא בתחום. מעבר לכך, רצוי לבחון האם מגיעה קצבת נכות כללית מטעם ביטוח לאומי ואף רצוי לבחון האם מגיעות הטבות נוספות, כגון הנחה בתשלום לקופת החולים, הנחה בתחבורה הציבורית, הנחה בארנונה וכדומה.

מפיקים את המרב מהסיטואציה הלא פשוטה

לסיכום נציין שאומנם טבעונות היא עסק בטוח ולפי שלל מחקרים גם בריא, אך לעולם אין לדעת אם מצב כזה או אחר יוביל לפגיעה במשרה. מכאן שאם מגיעים למצב שבו כושר העבודה נפגע, טוב לדעת מראש שקיים ביטוח לאומי וביטוח מטעם הפנסיה/ביטוח מנהלים, כך שרק צריך לדעת כיצד מתנהלים, ופה התייעצות עם עורך דין הכרחית כבר מהצעד הראשון. אם כדי לדעת למה ניתן לצפות ואם כדי להבין כיצד ניתן להרוויח את המרב. רק בריאות!

מאמרים נוספים

לחיות טבעוני

נגישות